Zadziwiające fakty o pszczołach

10 maja 2021

Dlatego w tym tygodniu chcemy zwrócić uwagę na nasze przyjazne pszczoły miodne i spróbować zaskoczyć Was dziesięcioma niesamowitymi faktami, których być może jeszcze nie znacie na temat naszych małych pasiastych przyjaciół!

bees

  1. W Wielkiej Brytanii żyje ponad 250 gatunków pszczół, w tym 225 pszczół samotnic (lubią żyć w pojedynkę - wiemy, jak się czasem czują!), 24 trzmiele (to te duże, okrągłe) i 1 pszczoła miodna (nasza ulubiona!).
  2. Więc pszczoły żyją tylko po to, żebyśmy mogli zjeść rano łyżkę miodu na toście (lub w naszych napojach Just Bee Drinks), prawda? Tak, ale ci cudotwórcy są również istotną częścią środowiska i naszego łańcucha pokarmowego. Nie tylko produkują słodkie rzeczy, ale także oszczędzają rolnikom mnóstwo pieniędzy poprzez zapylanie upraw (jakże troskliwe z ich strony), co oznacza mnóstwo pysznych owoców i warzyw. Szacuje się, że 1 na każde 3 łyki jedzenia, które spożywamy, to zasługa pszczół i innych zapylaczy - w tym jabłek, truskawek, pomidorów, ziaren kawy... lista jest długa. Niech żyje pszczoła! Sprawdź tę stronę na BBC, aby uzyskać więcej informacji...
  3. Pszczoły mają pięć oczu i nie, nie mamy cię na myśli! Mają dwa duże oczy, tak jak my, ale mają również trzy mniejsze oczy w środku głowy, aby pomóc wyczuć, gdzie są najlepsze kwiaty, co oznacza, że nic nie przejdzie obok nich, jak fajnie!
  4. Dumbledore to kornwalijskie słowo oznaczające trzmiela - kto wiedział?
  5. Ten fakt jest jednym z naszych ulubionych....Bees nie chodzą do toalety w ulu, nasi mali przyjaciele są na to zbyt higieniczni i nie lubią, gdy w ich domu dzieje się coś w rodzaju toalety! Więc gdzie to robią? Cóż, dzieje się to w trakcie lotu i tworzy rodzaj "żółtego deszczu", urocze. To wszystko ma na celu utrzymanie ich domu całkowicie sterylnym i antybakteryjnym.
  6. W ulu znajdują się 3 rodzaje pszczół. Królowa pszczół (ona tu rządzi!), pszczoła miodna - samica, która wytwarza miód i opiekuje się ulem, i wreszcie pszczoła dron - samiec, który kopuluje z królową.
  7. Tylko samice pszczół (pszczoły miodne) żądlą! Tak, trutnie nawet nie mają żądła... te wredne pszczółki nie lubią być krzyżowane, w zasadzie tak samo jak ludzie, co?! Ale pamiętaj, że kiedy pszczoła żądli, traci życie (smutna mina), więc pszczoły żądlą tylko w ostateczności.
  8. Kiedy rodzi się pszczoła, dostaje kilka różnych zadań przed opuszczeniem ula. Najpierw opiekuje się innymi młodymi pszczołami, potem pomaga w czyszczeniu ula, a także strzeże go przed intruzami (takimi jak wredne myszy i osy, które przychodzą ukraść miód!). W końcu uczy się latać, aby móc zbierać pyłek i nektar do produkcji miodu.
  9. Pszczoły komunikują się za pomocą tańca - tańca machania! Nasze pszczoły są w głębi serca małymi artystami, a ten taniec pozwala im dzielić się informacjami o tym, gdzie są najlepsze łąki kwiatowe, jakie to sprytne!
  10. I na koniec druga smutna mina... pszczoły są narażone na liczne zagrożenia, takie jak: brak siedlisk, szkodliwe pestycydy i zmiany klimatyczne (między innymi). Doprowadziło to do tego, że wiele gatunków pszczół wyginęło, a inne zostały uznane za zagrożone. ALE wszyscy możemy pomóc! Jedną z małych rzeczy, którą możemy zrobić jest sadzenie kwiatów przyjaznych pszczołom, które zapewnią im więcej pożywienia i siedlisk. Czy wiesz, że Just Bee rozdaje darmowe nasiona dzikich kwiatów? Wejdź na naszą stronę 'Save The Bees' aby uzyskać więcej informacji.

Autor

Piotr Nosek

Redakcja zdrowapierzga.pl

To może Cię zainteresować