Pyłek pszczeli i pierzga – multiwitamina stworzona przez naturę

22 listopada 2017

Idealny pokarm również dla ludzi – pyłek pszczeli

Pewnie wiele osób nie ma pojęcia, że pyłek pszczeli to jeden z najbardziej kompletnych składników odżywczych, pokarmowych w naturze. Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że mamy tam niezbędne dla funkcjonowania organizmu składniki. To odżywcza, w pełni naturalna multiwitamina, która ma wiele właściwości leczniczych. Mamy tam szansę na stymulowanie układu odpornościowego i mniejszy poziom cholesterolu, będzie miał działanie przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Pyłek jest bogaty w witaminy, minerały, białka, tłuszczowe, kwasy tłuszczowe, enzymy, flawonoidy,karotenoidy. Okazuje się, że pyłek ma więcej białka niż inne pokarmy zwierzęce, więcej aminokwasów niż jajka czy wołowina. Białko to jest w części strawione, dlatego staje się lepiej przyswajalne dla nas.

Pyłek pszczeli co to jest?

Pyłek pszczeli to męskie komórki rozrodcze produkowane przez roślinę. Każda roślina ma pyłek o innej barwie, kształcie, wadze czy wielkości. Może mieć kolor od jasnożółtego po czarny jak pyłek maku. Wiele zależeć będzie od pochodzenia. Również skład chemiczny poszczególnych pyłków jest zróżnicowany.

Zbieranie pyłku

Zawiera różnorakie grupy związków chemicznych. W skład pyłku wchodzić będzie nawet kilkaset różnych substancji, witaminy, mikro oraz makroelementy, aminokwasy, lipidy, flawonoidy. Skład pyłku jest tak bardzo skomplikowany, że takiego pokarmu w laboratorium nie da się stworzyć.

Zbieranie pyłku nie jest takie proste jakby się to mogło wydawać. Dla pszczół jest to pracochłonne ale niezwykle dobrze zaplanowane zajęcie. Zanim pszczoła wyruszy po pyłek zaopatruje się w ulu w nieco miodu. Pszczoła zbiera pyłek przednimi nóżkami, nawilża go śliną z miodem, który ze sobą przyniosła. Dzięki temu formować może miniaturowe kuleczki. Dodatkowo w drodze z kwiatka na kwiatek pszczoła zbiera pyłek ze swojego ciała i chowa go w koszyczku, na tylnych nogach, gdzie pyłek będzie ubity. Co jakiś czas pszczoła leci do góry, by zważyć jak dużo zebrała. Gdy obie nóżki będą równo obciążone wraca do ula o zostawia pyłek do pracy pszczołom magazynierkom i sprzątaczkom. Pyłek zostaje ubity, tak by powstała jednolita masa, szczelnie dopasowana do ścianek komórek. Masa pyłku zajmuje około ¾ komórki, a reszta to miód. Tak powstaje pierzga, która potem staje si dla nas doskonałym zdrowym produktem.

Autor

Justyna Chojnik

Redakcja zdrowapierzga.pl

To może Cię zainteresować