Pyłek pszczeli a pierzga pszczela: czym się różni pyłek pszczeli od pierzgi?

4 października 2017

Pyłek pszczeli oraz pierzga pszczela to produkty niezwykle cenione pochodzące od pszczół i mające prozdrowotne właściwości. To produkty o podobnym pochodzeniu oraz składzie. Czym jednak będzie się różnił pyłek pszczeli od pierzgi i który z tych produktów będzie bardziej wartościowy?

Pyłek pszczeli a pierzga

Pyłek to zbierane przez pszczoły męskie komórki rozrodcze kwiatów. Dlatego właśnie pyłek jest także znany pod inną nazwą jako pyłek kwiatowy. Pierzga pszczela to przetworzony pyłek kwiatowy, jednak przetworzony nie przez człowieka, ale przez pszczoły w warunkach ula.

Pyłek pszczeli to właśnie podstawowy składnik, który służy powstaniu pierzgi. Pierzga pszczela jest to bowiem właśnie pyłek kwiatowy, który fermentuje złożony przez pszczoły w plastrze z dodatkiem miodu i wydzieliny gruczołów ślinowych pszczół. Zaistniały proces fermentacji decydować będzie o istotnych właściwościach pierzgi.

Pyłek kwiatowy

Zarówno pyłek kwiatowy jak i pierzga pszczela są ze względu na właściwości prozdrowotne bardzo cennymi z punktu widzenia człowieka produktami pszczelimi. Jednak to właśnie pierzga jest przez badaczy uznawana za produkt, który jest doskonalszy. Pierzga pszczela w porównaniu z pyłkiem charakteryzuje się tym, że ma bogatszy skład i dzięki temu, że przechodzi proces fermentacji będzie także lepiej przyswajalna przez ludzki organizm.

Mimo, że to pierzga wydaje się produktem bardziej wartościowym dla naszego organizmu to jednak bardziej rozpowszechnione jest stosowanie pyłku kwiatowego. Pyłek kwiatowy jest dużo łatwiej dostępny, nawet do tego stopnia, że znajdziemy go w niektórych supermarketach, co w przypadku pierzgi jest praktycznie niemożliwe. Tej bowiem raczej musimy szukać w centrach pszczelarskich czy tez specjalistycznych sklepach pszczelarskich, ewentualnie trzeba się bezpośrednio udać do pszczelarzy i tam pytać o ten właśnie produkt. Dłuższy okres przyjmowania pierzgi pozwoli nam wyczuć jak doskonałe działanie na nasz organizm będzie wykazywać i dlaczego właśnie jest ona tak cennym składnikiem.

Autor

Justyna Chojnik

Redakcja zdrowapierzga.pl

To może Cię zainteresować