Czy miód pomaga na katar sienny?

5 maja 2021

Czy miód może leczyć katar sienny? Jest to temat, co do którego wielu ekspertów, dietetyków i pracowników służby zdrowia wydaje się nie zgadzać. Temat ten jest często poruszany w mediach, wydaje się, że co roku, z dyskusjami w dziennych programach telewizyjnych o wysokim profilu, takich jak "This Morning" ITV. Wiele filmów na YouTube zostały wykonane, niektóre podejmowania wątpliwych roszczeń dla korzyści finansowych i innych opartych na prawdziwych pozytywnych doświadczeń zwykłych ludzi. Jaka jest więc prawda? Czy miód pomaga leczyć katar sienny?

Teoria

Idea przyjmowania miodu w celu zmniejszenia lub wyeliminowania kataru siennego opiera się na solidnej nauce medycznej zwanej "immunoterapią". Nie komplikując zbytnio tego bloga, zasadniczo mówimy o leczeniu alergii, takiej jak katar sienny, poprzez uczynienie organizmu mniej wrażliwym na alergen - w przypadku kataru siennego są to pyłki drzew i roślin.

Ludzie cierpią na katar sienny, ponieważ nasze ciała postrzegają pyłki, które wdychamy lub dostają się do naszych oczu, jako "obcą" substancję. Teoria głosi, że poprzez wprowadzenie niewielkiej ilości pyłków do naszego organizmu poprzez regularne spożywanie miodu stajemy się mniej wrażliwi na pyłki i nasza reakcja na pyłki w powietrzu wiosną staje się znacznie mniej dotkliwa lub zanika całkowicie. Jest to sposób na leczenie przyczyny kataru siennego, a nie tylko jego objawów.

Czy zatem miód pomaga na katar sienny?

To jest "tak" i "może" z naszej strony. Immunoterapia jest prawdziwą nauką medyczną i udowodniono, że działa w wielu przypadkach, ale odbywa się to w ściśle określonych warunkach medycznych. W tych okolicznościach pacjentom podaje się miejscowy pyłek bezpośrednio pod język w kontrolowanej, stopniowej ekspozycji.

Teraz to oczywiście nie jest całkiem to samo, co dodanie trochę surowego miodu do filiżanki wody rano! Jednak surowy miód z pewnością zawiera pyłek. Jeśli brałeś surowy miód regularnie w zimie na przeziębienia i kaszel i kontynuowałeś do wiosny, może być jakaś korzyść i wiele osób zgłasza je. Więc może jest efekt dla niektórych ludzi, ponieważ oni wyraźnie w to wierzą. Może nie jest to tak wymierne naukowo, ale to nie znaczy, że nic z tego nie wynika.

katar

Każdy jest inny!

Niektórzy ludzie cierpią na bardzo silny katar sienny i dla tych, którzy cierpią, zawsze zalecamy zasięgnięcie profesjonalnej porady lekarza. Ale jeśli cierpisz tylko na łagodny katar sienny przez krótki czas, możesz nie chcieć brać leków na te objawy. Jeśli codzienne spożywanie niewielkiej ilości surowego miodu podczas wiosennych miesięcy może pomóc Ci całkowicie tego uniknąć, nie sądzimy, że jest jakiś minus, aby spróbować!

Niektórzy ciężcy cierpiący na katar sienny mogą również spędzić lata próbując różnych rodzajów i kombinacji leków, aby znaleźć te właściwe, które działają dla nich. Jeśli przyjmowanie surowego miodu może dać trochę więcej energii, aby pomóc w walce z katarem siennym, może to być dobry pomysł również dla tych osób.

Surowy miód jest dla Ciebie dobry!

Zawsze mamy zdrowy sceptycyzm, jeśli chodzi o "alternatywne leki", ale w tym przypadku nie mówimy o zmielonych rogach zwierząt czy homeopatii. Znamy korzyści płynące z używania miodu i wiemy, że jego spożywanie nie wyrządzi Ci żadnej szkody. Jeśli dodatkowo pomaga on wyeliminować katar sienny u niektórych osób, to w naszej książce może to być tylko kolejny duży plus dla miodu! Jeśli działa dla Ciebie, to świetnie, jeśli nie, to nic nie tracisz próbując.

Daj nam znać, czy miód pomaga na Twój katar sienny!

Czy leczyłeś swój katar sienny za pomocą miodu? Czy zauważyłeś zmniejszenie objawów kataru siennego, odkąd zacząłeś regularnie używać surowego miodu? Chętnie dowiemy się, jakie są Twoje doświadczenia.

Naturalna herbata łagodząca katar sienny

Niezależnie od tego, czy możemy z całą pewnością stwierdzić, że miód jest skuteczny w zapobieganiu katarowi siennemu w sposób immunoterapeutyczny, oto nasza surowa miodowa herbata łagodząca katar sienny, która może absolutnie pomóc złagodzić niektóre z tych irytujących objawów!

Ten prosty napój jest szybki i łatwy do wykonania i może przynieść ulgę w wielu objawach kataru siennego. Można go pić na ciepło lub na zimno i zalecamy picie dwa razy dziennie, aby uzyskać maksymalny efekt.

Będziesz potrzebować:

  • 2 łyżki octu jabłkowego (Apple Cider Vinegar) 2 łyżki Just Bee Original Raw Vitamin Honey (lub Just Bee Lemon & Ginger Raw Vitamin Honey) 2 torebki rumianku 2 torebki pokrzywy Jeden ząbek czosnku Jedna cytryna (nie jest wymagana, jeśli używasz miodu Lemon & Ginger) Kawałek imbiru wielkości kciuka (nie jest wymagana, jeśli używasz miodu Lemon & Ginger) Mała szczypta pieprzu Cayenne (opcjonalnie).

Jeśli masz duży dzbanek do herbaty, to jest to idealne rozwiązanie, jeśli nie, możesz użyć dużej patelni z pokrywką lub czegoś podobnego. Powinien on być wystarczająco duży, aby pomieścić około 6 dużych kubków lub pełny czajnik wody.

Aby przygotować herbatę Hay-Fever Relief Tea, wystarczy włożyć wszystko do garnka lub patelni.

Imbir można z grubsza posiekać na 4 lub 5 kawałków, czosnku nie trzeba obierać ani siekać, wystarczy go po prostu rozgnieść i wrzucić!

Cytrynę pokroić na ćwiartki i wycisnąć sok przed dodaniem reszty składników.

Zalej czajnik świeżo zagotowaną wodą, przykryj pokrywką i pozostaw do zaparzenia na około 5 minut. Delikatnie zamieszaj, a następnie nalej sobie do kubka i delektuj się!

Jeśli chcesz wypić go na zimno w ciągu dnia, zalecamy przecedzić go do butelki lub odpowiedniego pojemnika i przechowywać w lodówce.

Jeśli uważasz, że jest nieco zbyt ostry, możesz zmniejszyć ilość cayenne do smaku lub nawet całkowicie go pominąć, jeśli potrzebujesz. Jeśli chcesz, aby był słodszy, dodaj dodatkową łyżkę miodu! Powinnaś zacząć odczuwać korzyści po kilku dniach.

 

Autor

Justyna Chojnik

Redakcja zdrowapierzga.pl

To może Cię zainteresować