Jak pszczoły robią miód?

31 marca 2021

Pszczoły miodne zapylają około trzech czwartych wszystkich owoców, warzyw i orzechów, które spożywamy. Jednak to, z czego pszczoły są o wiele bardziej znane, to ich zdolność do produkcji miodu!

Czy wiesz, że nie wszystkie pszczoły produkują miód, mimo że to właśnie z nim są najbardziej kojarzone? Tylko pszczoły miodne produkują miód, ponieważ jest on ich podstawowym źródłem energii i ich głównym pożywieniem.

Istnieje tylko siedem gatunków "prawdziwych" pszczół miodnych, które produkują duże ilości miodu. Niektóre inne gatunki pszczół również produkują miód, ale w bardzo małych ilościach. Częścią pracy pszczelarza jest zachęcanie pszczół do produkowania większej ilości miodu niż potrzebują, tak abyśmy mogli cieszyć się dodatkowym miodem, który produkują, nie zabierając im ich ważnego pożywienia. Zdrowy ul może wyprodukować o wiele więcej miodu niż potrzebuje, jeśli pszczelarze zapewnią dodatkową przestrzeń do jego przechowywania.

Ale jak miód dostaje się do ula w pierwszej kolejności?

Wszystko zaczyna się od nektaru

Miód jest wytwarzany z nektaru znajdującego się w kwiatach, ale to trochę bardziej skomplikowane! Aby uzyskać pyszny miód, którym wszyscy się cieszymy, trzeba wykonać kilka ważnych kroków.

Pszczoły żywią się maleńkimi kropelkami nektaru znajdującymi się w każdym kwiecie, siorbiąc go swoimi długimi językami. Kwiaty wytwarzają nektar specjalnie po to, aby przyciągnąć zapylacze, takie jak pszczoła miodna, ponieważ gwarantuje to, że zapylacze będą je odwiedzać i pomagać w rozprzestrzenianiu pyłku na inne kwiaty, podczas gdy one będą zajęte zdobywaniem nektaru.

Nektar to nie tylko słodki przysmak dla pszczół, jest on również bogaty w witaminy, oleje i inne składniki odżywcze. Różne rodzaje nektaru mają również wpływ na produkowany miód, zmieniając wszystko - od smaku po kolor! Dlatego też istnieje tak wiele różnych miodów i miodów specjalistycznych, takich jak nasz certyfikowany nowozelandzki miód Manuka, który jest miodem jednokwiatowym (tylko jeden rodzaj kwiatów) produkowanym z nektaru drzewa Manuka, które rośnie nieuprawiane w południowo-wschodniej Australii i Nowej Zelandii. Miód wytwarzany z kwiatów tego drzewa ma pyszny, silny i niepowtarzalnie aromatyczny smak.

Pszczeli "żołądek miodowy"

Nektar zbierany przez pszczoły nie jest zjadany, lecz trafia do ich drugiego żołądka, który nazywany jest "żołądkiem miodowym". Jedna pszczoła może zebrać nektar nawet z tysiąca kwiatów, aby całkowicie wypełnić swój miodowy żołądek. To jasne, skąd wzięła się nazwa "pszczoły robotnice"! Samice pszczół robotnic wykonują całą ciężką pracę przy produkcji miodu. Kiedy żołądek pszczoły jest już pełny, wracają one do swojego ula.

Jeszcze zanim pszczoła dotrze do ula, enzymy znajdujące się w jej żołądku zaczynają już proces przekształcania nektaru w miód. Nektar po pierwszym wydobyciu z kwiatu jest jak słodka woda, w niczym nie przypomina gęstego miodu, który wszyscy znamy i kochamy na tym etapie. Magia zaczyna się w momencie, gdy nektar dociera do żołądka miodowego, ponieważ nektar zaczyna być rozkładany przez enzymy trawienne. Głównym enzymem w tym procesie jest inwertaza, czasami znana jako "enzym pszczeli". Enzymy te rozkładają nektar na bardziej podstawowe cukry, z których powstaje miód. Ale pszczoła potrzebuje w tym pomocy, ponieważ jedna robotnica nie jest w stanie sama przekształcić pełnego żołądka nektaru w miód.

Powrót do ula

Kiedy pszczoła wraca do ula, nektar jest przekazywany innej robotnicy, co odbywa się poprzez regurgitację. Nie da się tego ładnie opisać, ale tak to wygląda. Pierwsza pszczoła wymiotuje zawartość swojego miodowego żołądka do ust innej pszczoły, ta z kolei wymiotuje do ust następnej i tak dalej wokół ula!

Ten łańcuch wymiotów może wydawać się dość odrażający, ale w rzeczywistości jest bardzo sprytny i stanowi istotną część procesu. Za każdym razem, gdy nektar przechodzi od jednej pszczoły do drugiej, miesza się z większą ilością enzymów trawiennych, które jeszcze bardziej go rozkładają i zagęszczają, co prowadzi do tego, że staje się on coraz bardziej zbliżony do miodu.

Kiedy nektar zostanie już rozdrobniony i zagęszczony, trafia do magazynu. Ostatnia pszczoła wyrzuca lepki miód do komórki w ulu, sześciokątnego woskowego magazynu, w którym jest on przechowywany.

Kiedy nektar jest po raz pierwszy dodawany do komórek ula, jest jeszcze trochę wodnisty, ale pszczoły robotnice stosują sprytny sposób, aby usunąć ostatnią wodę z miodu. Pszczoły machają skrzydłami, aby stworzyć dodatkowy przepływ powietrza wokół komórki, co pomaga jeszcze bardziej wysuszyć płyn, aż w końcu osiągnie on słodki, lepki stan miodu, który dobrze znamy.

Gdy miód jest już gotowy, komórka jest zamykana przez pszczołę woskiem pszczelim, który zabezpiecza go do czasu, gdy będzie potrzebny w ulu. Wosk pszczeli jest również wytwarzany przez same pszczoły i wydzielany przez specjalne gruczoły znajdujące się na spodniej stronie odwłoka. W miarę starzenia się pszczół robotnic gruczoły te stają się coraz mniej skuteczne, a zadanie wytwarzania wosku przejmują młodsze pszczoły.

Enzymy i niska wilgotność uniemożliwiają bakteriom i innym mikroorganizmom przetrwanie w miodzie. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku naszego surowego miodu, ponieważ nie został on przegrzany w wysokich temperaturach, które zabijają enzymy, a nawet składniki odżywcze i witaminy w nim zawarte. W rzeczywistości nigdy nie jest podgrzewany powyżej 38 stopni, co jest naturalną temperaturą panującą w ulu.

Jak widać, miód powstaje w jednym z najbardziej niesamowitych procesów w świecie przyrody. Od pierwszych maleńkich kropel nektaru w kwiecie do gotowego produktu przechowywanego w ulu, jest on nietknięty ludzką ręką. W Just Bee zawsze będziemy współpracować z brytyjskimi pszczelarzami, aby wspierać i promować dobrostan pszczół w ramach naszego programu biznesowego, ponieważ bez tych cennych owadów nie mielibyśmy żadnego miodu, którym moglibyśmy się cieszyć.

Cześć, właśnie otrzymałem mój miód, szybko dostarczony w ciągu kilku dni i smakuje tak dobrze.

Dlaczego wielu rolników umieszcza syrop cukrowy lub płyn cukrowy w pobliżu uli pszczelich?

To bardzo interesujące, ale co się dzieje po tym, jak pszczoły skończą swoją pracę przy produkcji miodu?

Autor

Mariusz Różański

Redakcja zdrowapierzga.pl

To może Cię zainteresować