O co chodzi z makijażem bez talku?

9 marca 2022

W świecie, w którym wszystko jest naturalne, może wydawać się nieco dziwne, że talku się unika. Puder ten jest naturalnym minerałem stosowanym w produktach kosmetycznych na całym świecie już od czasów starożytnych. Dlaczego więc w XXI wieku coraz częściej sięgamy po makijaż bez talku?

Ostatnio pod znakiem zapytania stanęło bezpieczeństwo stosowania talku na skórze. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) bada poważne zarzuty ze strony specjalistów medycznych dotyczące bezpieczeństwa stosowania talku w produktach do makijażu i kosmetykach. Tocząca się debata ma zwolenników po obu stronach, ale dała początek trendowi makijażu bez talku.

Wielowiekowe rozwiązanie w zakresie dbałości o siebie

Już w 3000 r. p.n.e. ludzie stosowali talk na twarz, aby ją rozjaśnić i zmniejszyć wilgotność lub natłuszczenie skóry. Wraz z postępem technologicznym i rozwojem trendów w makijażu, zastosowanie talku tylko się zwiększyło. Talk znajduje się w wielu różnych pudrach, kremach i produktach do makijażu.

Talk jest tak lubiany przez producentów kosmetyków do makijażu, ponieważ ma wiele wspaniałych właściwości. Po pierwsze, jest to naturalnie występujący minerał, który można znaleźć w dużych ilościach na całym świecie.

Po drugie, jest to substancja doskonale wchłaniająca oleje, co sprawia, że idealnie nadaje się do wszystkich produktów przeznaczonych do stosowania na twarzy. Talk ma także cudownie miękkie, jedwabiście gładkie wykończenie, dzięki czemu wygląda i czuje się doskonale na skórze.

Najbardziej oczywiste zastosowania talku to większość pudrów, takich jak róż do policzków, cienie do powiek i matujący puder do twarzy. Można go jednak znaleźć także w podkładach, korektorach, eyelinerach, tuszach do rzęs, a nawet szminkach. Jeśli dobrze się przyjrzysz, prawdopodobnie zauważysz, że jest on wymieniony wśród składników prawie wszystkich Twoich ulubionych produktów do makijażu.

Kiedy jest dla Ciebie szkodliwy?

Skoro jest stosowany w tak wielu różnych produktach i to od tak dawna, dlaczego dopiero teraz zaczęto mówić o nim jako o problemie?

Należy pamiętać, że rzeczywista ilość talku w danym produkcie może się znacznie różnić. Mniejsze ilości tego minerału prawdopodobnie nie będą w ogóle powodować problemu.

Lekarze i pracownicy służby zdrowia zauważą również, że talk bardzo rzadko wchodzi w reakcje ze skórą. Większość ludzi używa go przez całe życie i nigdy nie ma z tym problemu.

Istnieją jednak pewne sytuacje, w których może on stanowić poważny problem lub powodować uporczywe podrażnienia. Należy zachować ostrożność stosując talk, gdy:

  • Masz uszkodzoną skórę

Produkty zawierające duże ilości talku są zazwyczaj opatrzone ostrzeżeniem, aby nie stosować ich na uszkodzoną skórę. Wynika to z faktu, że minerał ten może powodować stany zapalne i infekcje, jeśli dostanie się pod wierzchnią warstwę skóry. Jeśli cierpisz na trądzik lub masz pryszcze, nie powinnaś używać produktów zawierających duże ilości talku.

Typowym objawem świadczącym o tym, że talk wywołuje stan zapalny lub zakażenie, są twarde grudki pod skórą, które są zaczerwienione i podrażnione. Prawdopodobieństwo ich wystąpienia istnieje tylko wtedy, gdy na skórze znajduje się jakiś rodzaj skaleczenia, otarcia lub rany. Jeśli zauważysz, że rana nie goi się i zamieniła się w twardą grudkę, najlepiej przestań używać produktów do pielęgnacji skóry i zasięgnij porady lekarza.

  • Wdychanie talku

Innym sposobem, w jaki talk może być niebezpieczny, jest jego wdychanie. Jest to szczególnie niebezpieczne w przypadku stosowania go w postaci proszku. Jeśli stosujesz talk u dziecka, aby zapobiec pieluszkowemu zapaleniu skóry lub używasz pudru matującego do utrwalenia makijażu na twarzy, wdychanie lub połknięcie tego produktu może być bardzo łatwe.

Jest bardzo mało prawdopodobne, że dojdzie do zatrucia talkiem już po jednym lub dwóch użyciach, a nawet po dłuższym stosowaniu, jeżeli za każdym razem ostrożnie używasz niewielkiej ilości produktu. Konieczne jest przypadkowe wdychanie dużej ilości talku za jednym razem lub wielokrotne, regularne wdychanie małych ilości przez kilka lat.

Typowe objawy zatrucia talkiem to uczucie pieczenia w gardle, suchy kaszel, trudności w oddychaniu i podrażnienie wokół oczu. W razie przypadkowego połknięcia proszku może wystąpić ból w nadbrzuszu, a także nudności i biegunka.

Związki z wywoływaniem raka

Nie ma bezpośrednich związków pomiędzy stosowaniem talku a występowaniem raka. Jednak obecnie istnieje kilka badań, w których analizuje się potencjalny związek. Największym problemem jest to, że w swojej naturalnej postaci talk może zawierać azbest. Substancja ta jest znana z wywoływania raka, co pokazuje, że naturalne nie zawsze oznacza dobre dla zdrowia.

Jedną z obaw jest możliwy związek między rozwojem raka jajnika a stosowaniem talku w okolicach narządów płciowych. W USA toczy się obecnie kilka procesów sądowych związanych bezpośrednio z tą kwestią. Duże marki stały się celem ataków osób, które uważają, że talk spowodował u nich rozwój raka. Nawet firma Johnson and Johnson złożyła pozew przeciwko gigantowi kosmetycznemu i farmaceutycznemu w tej sprawie.

Gdy te pozwy zaczęły trafiać na pierwsze strony gazet, wiele osób zaczęło rezygnować z używania talku lub pudru dla niemowląt na swojej skórze. Kolejnym dużym krokiem było domaganie się, by produkty do pielęgnacji skóry nie zawierały talku.

Przechodzenie na makijaż bez talku

W miarę jak toczy się debata, ludzie na całym świecie zaczynają uważnie czytać etykiety produktów do makijażu. Nie zadowala ich już informacja, że produkt do makijażu jest całkowicie naturalny, ponieważ talk jest również w 100% naturalny.

Ludzie zaczęli uważnie czytać listę składników i sięgają po inny produkt lub markę, jeśli nie są pewni, co do tego, co nakładają na swoje ciało.

Niektóre duże marki, takie jak Sephora czy Cover FX, starają się wycofać talk ze swoich produktów. Można nawet zauważyć, że te marki wykorzystują fakt, że nie zawierają talku, jako część swoich planów marketingowych, jako że trend ten stale się rozwija.

W przyszłości na rynku z pewnością pojawi się więcej kosmetyków bez talku. Jeśli więc obawiasz się skutków, jakie może wywołać ten minerał, możesz dokonywać mądrych zakupów i nadal wyglądać i czuć się dobrze.

Meta Title: Trend na produkty kosmetyczne bez talku | Posh Beauty Blog

Meta Description: Puder talkowy znalazł się pod ostrzałem specjalistów od zdrowia. Dowiedz się, dlaczego ten minerał ma złą sławę i dlaczego produkty kosmetyczne bez talku są popularne.

Autor

Piotr Nosek

Redakcja zdrowapierzga.pl

To może Cię zainteresować