Pierzga: co o niej wiemy? cz II

2 listopada 2017

Między innymi profil aminokwasowy jest bardzo interesujący, pierzga zawiera:

– kwas asparaginowy

– kwas glutaminowy

– serynę

– leucynę

– lizynę

– histydynę

– argininę

– treoninę

– glicynę

– alaninę

– walinę

– metioninę

– izoleucynę

– tyrozynę

– fenyloalaninę

Niektórzy badający profil aminokwasowy pierzgi wykryli tam także tryptofan, cytrulinę, glutaminę, asparaginę, ornitynę, cysteinę oraz cystynę. Co ciekawe pierzga zawiera ponad 60% aminokwasów, które nie są związane z białkiem. To oznacza, że spożywając pierzgę nasz organizm nie musi się wysilać i wyodrębniać aminokwasów z białka.

Pierzga ma także 2 nienasycone kwasy tłuszczowe linolowy oraz alfa linolenowy

W przebadanych próbkach udało się wykryć również pokaźną dawkę żelaza, cynku, manganu, wykazano także niewielkie ilości miedzy i niklu. Jednak wiele tych badań jest już dość starych. Wielu specjalistów uważa, że w pierzdze będzie jeszcze więcej cennych składników między innymi flawonoidy, kwasy fenolowe, witaminy czy fitosterole.

Regularne spożywanie pierzgi

Jeśli porówna się skład pyłku i pierzgi różni się on znacząco od siebie. W pierzdze będzie o około 60% więcej węglowodanów i 55% więcej wolnych aminokwasów również ponad 240% więcej kwasu mlekowego. Pyłek ma więcej białek i kwasów tłuszczowych i wyższe nieco pH.

Pierzga, a zdrowie

Działanie prozdrowotne pierzgi jest bardzo podobne do działania pyłku pszczelego. Mamy wiele badań dotyczących działania pierzgi. Wykazano między innymi działanie antybiotyczne. Etanolowy wyciąg pierzgi dość dobrze radzi sobie z drobnoustrojami takimi jak Staphylococcus aureus, E. coli, Pseudomonas aeruginosa.

Kardiolodzy z Rosji potwierdzili, że można z powodzeniem leczyć choroby niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, zapalenie mięśnia sercowego. W badaniu prowadzonym udało się wykazać, że większość chorych z chorobą wieńcową odnotowała mniejsza ilość napadów dusznicy bolesnej po przyjmowaniu pierzgi. Również u osób, które walczyły z ciśnieniem po suplementowaniu pierzgi udało się osiągnąć regulowanie poziomu ciśnienia tętniczego krwi.

Jak stosować pierzgę?

Pierzga jeśli będzie źle wykrojona z plastra może mieć wosk, a to będzie niebezpieczne. Jeśli chcemy zmniejszyć ryzyko jego spożycia powinniśmy wieczorem wsypać pierzgę i zalać ją wodą. Rano mieszamy i filtrujemy przez sitko, to co zostanie wyrzucamy a resztę wypijamy.

Autor

Piotr Nosek

Redakcja zdrowapierzga.pl

To może Cię zainteresować